Azi s-a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru Skate Park

0
3626

Azi a fost semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru Skate Park în orașul nostru.
Poziționarea terenului este propice amenajării acestui parc, evitându-se perturbarea locatarilor, pentru că se află în vecinătatea bazei sportive de pe strada Constanței. Parcul va fi prevăzut cu piste de biciclete pe care se va monta mobilier urban specific parcurilor și echipamente specializate pentru practicarea sporturilor extreme în aer liber: role, skateboard, biciclete, etc. Se vor realiza platforme asfaltate și betonate, precum și amenajarea aleilor pietonale adiacente. Parcul va fi prevăzut cu iluminat public și sistem de irigație a spațiilor verzi.
Suprafața propusă spre amenajare este de 3 133,80 mp, din care: suprafață pentru alei pietonale pavate 369,55; suprafață de alei pietonale asfaltate pentru bicicliști 401 mp; suprafață skate asfaltată 1008mp; suprafața tribunei de spectatori 22,50mp. Suprafață plantată cu flori 56,50mp suprafață gazon natural 1276,25 , sufrafață alei pietonale acces în parc 90,45mp. Gard metalic de imprejmuire 423mp înălțime de 3m. Parcul va conține și un perete pentru grafitty cu o lungime 35,6mp. Valoarea totală a execuției este de 1 477 153,87 lei.
Dezvoltăm orașul Năvodari împreună!