Ziua Eroilor. Ceremonie de comemorare, la Troița din centrul orașului Năvodari

0
975

În această zi de mare sărbătoare pentru creștinii ortodocși, Înălțarea Domnului, comemorăm eroii căzuți de-a lungul veacurilor pe câmpurile de luptă.

O ceremonie de comemorare a avut loc la Troița din centrul orașului Năvodari, în prezența primarului Florin Chelaru, viceprimarului Costel-Aurelian Dumitrașcu și a deputatului Cristina Dumitrache, precum și a reprezentanților Consiliului Local Năvodari.

După o scurtă slujbă religioasă oficiată de preoți din comunitatea noastră, au fost depuse coroane de flori din partea autorităților locale  – Consiliul Local Năvodari și Primăria Orașului Năvodari, precum și din partea partidelor politice.

Evenimentul comemorativ s-a încheiat cu un spectacol artistic susținut de elevi de la Școala Gimnazială ”George Enescu”, care au avut inițiativa reluării acestei tradiții de comemorare a eroilor noștri, elevi aflați sub îndrumarea profesoarei de Istorie, Sandu Iulia.

Hristos s-a Înălțat!