Aparatură nouă performantă pentru Centrul de Sănătate Năvodari. Echipamente medicale, în valoare de peste 81.000 de dolari, cu sprijinul Rompetrol

0
1125

Astăzi au sosit la Năvodari noi echipamente medicale, cele mai performante, pentru dotarea laboratorului de analize medicale. Vorbim de aparatură de microbiologie și imunologie care va permite ca la Centrul de Sănătate Năvodari să se realizeze analize medicale (peste 50 de investigații) dintre cele mai complexe, de la markeri tumorali și analize hormonale, până la culturi și exudate, dar și determinare anti-corpi SARS CoV2.

Echipamentele medicale, în valoare de peste 81.000 dolari, care vor dota laboratorul de analize sunt:

 • analizor automat imunologie cu UPS
 • higrometru etalonat
 • pipete automate
 • hotă de siguranță biologică cu flux laminar și lampă UV inclusă
 • incubator microbiologic etalonat
 • autoclav
 • densitometru etalonat
 • microscop
 • analizor automat identificare antibiograma/antifungigrama cu UPS
 • frigider medical
 • lampă UV mobilă

Prin aceste investiții, care nu se vor opri aici, dorim ca Centrul de Sănătate Năvodari să devină o structură medicală performantă și care să ajute cu adevărat locuitorii orașului nostru. Mulțumesc Rompetrol pentru sprijin și năvodărenilor pentru încredere, a transmis primarul orașului Năvodari, Florin Chelaru.

Citește și Cabinetul de radiologie din incinta Centrului de Sănătate Multifuncțional nu va fi desființat, ci modernizat. Precizările primarului orașului Năvodari

Rompetrol, alături de orașul Năvodari! Primarul Florin Chelaru, întâlnire cu o delegație KMG International/Rompetrol pentru dezvoltarea orașului Năvodari

Aparat performant de radiologie pentru Centrul de Sănătate Năvodari, cu sprijinul Rompetrol