Vizita unei delegații a Primăriei Orașului Silistra, Bulgaria

0
1027

Primăria Orașului Năvodari a fost astăzi, 6 Februarie 2023, gazda unei delegații a Primăriei Orașului Silistra (Bulgaria), eveniment organizat în cadrul proiectului “Silistra – Ecofriendly – Viable – Electrical – Navodari Transport”.

Conferința a fost susținută de primarul orașului Năvodari, Florin Chelaru, primarul orașului Silistra, dr. Julian Naydenov, viceprimarul orașului Silistra, Tihomir Borachev, precum și de funcționari publici din cadrul celor două primării responsabili cu implementarea proiectului.

„A fost o plăcere să-l primesc astăzi, la Năvodari, pe primarul orașului Silistra, dr. Julian Naydenov, un bun prieten al comunității noastre, alături de care am realizat proiectul transfrontalier de modernizare a drumului spre Corbu. Am discutat despre investiția recent finalizată, dar mai ales despre ce proiecte putem implementa împreună pe viitor folosind instrumentul fondurilor europene. Împreună putem accesa mult mai ușor proiecte prin Fondul European pentru Dezvoltare Regională în beneficiul orașelor noastre și comunităților locale”, a declarat primarul orașului Năvodari, Florin Chelaru.

 În cadrul conferinței au fost prezentate etapele implementării proiectului, beneficiile și avantajele investiție realizate cu fonduri transfrontaliere, atât pentru Năvodari, cât și pentru Silistra.

Proiectul “Silistra – Ecofriendly – Viable – Electrical – Navodari Transport” este cofinanțat de Uniunea Europeană prin Fondul European pentru Dezvoltare Regională în cadrul Programului Intereg V-A România – Bulgaria (valoarea contribuției UE 6.712.218,62 euro).

Investiția prevede: reabilitarea drumului spre Midia (3840 ml) – drum ce s-a reabilitat și modernizat pe 4 benzi, achiziționarea și montarea a 36 stații de autobuz moderne; amenajarea a 7020 ml piste de biciclete.